DARMOWA DOSTAWA W POLSCE
ŁATWY ZWROT DO 30 DNI
PROJEKTOWANE I SZYTE W POLSCE

Wełna

Wełna jest naturalnym włóknem pochodzenia zwierzęcego. Pozyskujemy ją, ścinając nadmiar sierści owiec, ale istnieją również rodzaje otrzymywane z kóz lub wielbłądów.
Najcenniejszą odmianę wełny jest kaszmir, który wije się na brodach i łokciach kóz kaszmirskich.
Pojedyncze włókna są cienkie, za to bardzo gęsto nagromadzone, dzięki czemu zatrzymują dużo powietrza i charakteryzują się wysokimi walorami izolacyjnymi. Ubrania z wełny bardzo dobrze nas ogrzewają bez konieczności bycia grubymi.
Jej dodatkowymi cechami jest bardzo powolne brudzenie się i nasiąkanie wilgocią. Dobrze wykonane ubranie z wełny, bardzo powoli nasiąka deszczem lub mgłą przez długi czas. Dzięki temu jest znakomitym kompanem nawet podczas bardzo nieprzyjaznej pogody.

Zalety wełny
To prawdopodobnie jeden z najbardziej funkcjonalnych materiałów natury. Posiada zdolności utrzymywania ciepła poprzez uwięzienie powietrza między włóknami czyli jest izolatorem-to regulator ciepła. Dzieje się tak, ponieważ może pomóc ci zachować chłód, a także zapewnić ciepło i przytulność. Wełna odprowadza wilgoć z ciała. A kiedy to robi, zabiera ze sobą zapachy. Więc nawet jeśli spędzasz cały dzień na trekkingu i spoceniu się, twoje wełniane ubrania prawie nie będą pachnieć. Wreszcie, ze względu na strukturę włókien, wełna utrzymuje ciepło, nawet gdy jest wilgotna. W zależności od rozmiaru włókien wełniana odzież może być naprawdę cienka, nie wspominając o trwałości i wygodzie.
Wełna ogrzewa nas od tysięcy lat. Stanowi część bogatej tradycji związanej z aktywnością na świeżym powietrzu i znacząco ułatwia pracę rolników, rybaków, strażaków i żołnierzy. Skręcone, puste w środku włókna zatrzymują znaczną ilość powietrza, zapewniając termoizolację.
Wełna jest włóknem naturalnym i ma szereg przydatnych właściwości: jest trwała, elastyczna, wygodna i bardzo przydatna w klimatach charakteryzujących się zarówno niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Wełna pochłania wilgoć, odprowadzając ją z powierzchni skóry (której temperatura w innym przypadku uległaby obniżeniu, potęgując uczucie zimna). Jest także jedynym włóknem, które zachowuje właściwości termiczne, gdy jest wilgotne. Jest też szczególnie przydatna, gdy wykonujemy na zmianę lżejszą i cięższą pracę, ponieważ pomaga regulować temperaturę ciała.

Wełna jest naturalnie odporna na brud i nieprzyjemne zapachy. Oznacza to, że odzież wełniana wymaga rzadszego prania w porównaniu z ubraniami z materiałów syntetycznych. Wietrzenie odzieży zazwyczaj wystarczy, aby wełna odzyskała świeżość.

Wady wełny
Mimo, że samo włókno wełniane jest bardzo trwałe, w rzeczywistości odzież z niego wykonana poddaje się jednak niestety upływowi czasu. Nie jest ona bowiem przystosowana do częstego prania – ma tendencję do kurczenia się pod wpływem temperatury i wilgotności. W tym kontekście jest mało praktyczna zwłaszcza jako odzież codzienna – wiele wełnianych elementów garderoby wymaga wręcz chemicznego czyszczenia na sucho, które nie jest ani tanie, ani logistycznie funkcjonalne. Poza tym, jej higroskopijny charakter ułatwia pochłanianie zapachów, które w długim okresie czasu mogą stać się nieprzyjemne, wymagając… prania oczywiście!

Gdyby tego było mało, wełna jest przysłowiowym lepem na mole, które potrafią wygryzać w niej zatrważających rozmiarów dziury. Wełna potrafi też być szorstka w dotyku, wręcz drapiąca, a osoby o wrażliwej skórze oraz alergicy mogą jej w ogóle nie tolerować.