Kaszmir określany jest często mianem najbardziej luksusowej wełny świata. Materiał kaszmir powstaje z wełny tak zwanych kóz kaszmirskich, hodowanych w azji, w regionie należącym do indii i pakistanu. Fenomen kaszmirowych włókien leży m.In. W ich grubości. Są one niezwykle cienkie – ich grubość nie przekracza 18 mikrometrów, przy czym 1 mikrometr to jedna tysięczna milimetra! To sprawia, że kaszmir jest lekki, a przy tym wyjątkowo miękki i puszysty. Osoby, które narzekają na “gryzącą” wełnę, z reguły nie mają nawet najmniejszych nieprzyjemnych odczuć podczas noszenia ubrań z kaszmiru. Kolejną cechą tego materiału są jego właściwości termoregulacyjne. Kozy kaszmirskie żyją w skrajnych warunkach – są w stanie przetrwać w kilkudziesięciu stopniach celsjusza powyżej, jak i poniżej zera. Jeśli więc patrząc na cienki kaszmirowy sweter myślisz, że nie ogrzeje cię on w naprawdę zimny dzień, zapewniamy: nic bardziej mylnego! Choć może się to wydawać niesamowite, tkanina kaszmir zadba o twój komfort termiczny w każdą pogodę! Podobnie jak inne rodzaje wełnianych włókien, tak również te kaszmirowe znakomicie pochłaniają wilgoć. To kolejna cecha, która sprawia, że noszenie odzieży z kaszmiru jest bardzo przyjemne.
Swetry z kaszmiru potrafią kosztować nawet kilka razy więcej niż te wykonane ze zwykłej owczej wełny. Wpływ na wysoką cenę ma przede wszystkim proces pozyskiwania i produkcji włókien kaszmirowych. Jest on w całości przeprowadzany ręcznie, począwszy od czasochłonnego wyczesywania kóz, przez oddzielanie zewnętrznego włosia od puchu. Nie mniej istotny jest fakt, iż kozy kaszmirskie dają znacznie mniej wełny od owiec. Również sam proces tkania odzieży z kaszmiru jest bardzo pracochłonny, m.In. Ze względu na grubość i delikatność włókien. W tym miejscu wypada wspomnieć, że nie we wszystkich hodowlach kóz kaszmirskich proces pozyskiwania wełny przebiega w sposób etyczny. Właśnie dlatego warto szukać produktów z certyfikatem, który potwierdza, że zwierzęta nie cierpią podczas wyczesywania. Najbardziej znaną organizacją przyznającą tego typu zaświadczenia jest obecnie chyangra pashmina. Wymaga ona od dostawców regularnego przedstawiania aktualnych dokumentów, które potwierdzają, że kozy z ich hodowli są traktowane właściwie.
Ciekawostka :
Słynny kaszmir pochodzi z azji środkowej, gdzie pozyskiwany jest z kóz. Najbardziej ceniony jest ten pochodzący z regionu o tej samej nazwie – kaszmiru, w północnych indiach u podnóży himalajów. Dzianiny z tej przędzy są niezwykle miękkie, delikatne, połyskliwe i bardzo przyjemne w dotyku. Bardzo dobrze grzeją nawet w cienkich wyrobach.
Wsoka cena kaszmiru sprawia, że w sklepach coraz częściej można znaleźć ubrania “kaszmiropodobne”. Właśnie dlatego podczas zakupów nie należy sugerować się naklejkami czy doczepianymi do odzieży metkami – znajdujące się na nich napisy bywają konstruowane w sposób, który może wprowadzić konsumenta w błąd. Aby upewnić się, czy dany element garderoby faktycznie powstał z kaszmiru, należy sprawdzić metkę wewnętrzną. Warto przy tym pamiętać, że nowy sweter wyprodukowany z wysokiej jakości kaszmirowych włókien nie będzie kosztować 200 czy 300 zł.
Wady ;
• cena. To pierwsza i prawdopodobnie najistotniejsza wada, która bardzo często zniechęca do zakupu wiele osób. Ceny regularne swetrów wykonanych z tego materiału zaczynają się w okolicach 500 zł, często sięgają nawet kilku tysięcy.
• wymaga on prania ręcznego lub oddawania go do specjalistycznych pralni.
• może też się kulkować, zwłaszcza jeśli jest intensywnie eksploatowany.