To, jak prać ubrania sportowe ma spore znaczenie dla ich żywotności.
Źle pielęgnowana odzież będzie szybciej się niszczyć i tracić swoje właściwości.
Ubrania sportowe najlepiej prać po każdym treningu, aby nasze ciało nie miało kontaktu z drobnoustrojami. Warto pamiętać, że przepocone materiały słabiej przepuszczają powietrze, co utrudnia skórze oddychanie. Regularne odświeżanie jest bardzo ważne. Zawsze należy jednak dbać o prawidłową pielęgnację podczas prania, aby garderoba niepotrzebnie się nie rozciągnęła, a tkaniny nie straciły swoich właściwości.
• Ubrania sportowe Trzeba prać możliwie jak najszybciej po każdym treningu, co wpływa nie tylko na Twoją higienę, ale też i komfort– dzięki temu pot i zabrudzenia nie wnikną głęboko we włókna, łatwiej będzie pozbyć Ci się niechcianych plam czy nieprzyjemnego zapachu. Gdy nie chcesz prać pojedynczych sztuk legginsów lub koszulek, pamiętaj, aby wysuszyć je po treningu, ponieważ wilgoć stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii.
• pierz w niskiej temperaturze – najlepsze będzie 30 lub 40 stopni. Pozwoli ona na zachowanie ich funkcji oddychających, które są niezwykle cenne podczas treningu,
Ubrania sportowe prane w zbyt wysokich temperaturach mogą stracić swoje właściwości termoregulacyjne i słabiej przepuszczać powietrze
• Sposób prania ubrań sportowych powinien być dostosowany do rodzaju odzieży. Zawsze w pierwszej kolejności dokładnie czytać metki producenta aby zapoznać się z informacjami zawartymi na metce.
Producenci stosują różne technologie, które wymagają specjalnych środków pielęgnacji.
• Ważny jes tryb prania ubrań sportowych – najlepiej, gdy pralka posiada dedykowaną opcję “sport”, która jest dostosowana do odzieży treningowej jeśli pralka nie posiada takiej funkcji wykorzystuj krótsze programy – odzieży sportowej wystarczy 30 lub nawet 15 minut, aby ją odświeżyć (grubsze bluzy możesz prać dłużej). Z reguły są to cienkie i delikatne tkaniny, które nie wymagają długiego prania.
• Nie mieszaj w pralce odzieży sportowej ze zwykłymi ubraniami.
• Ubrania zawsze pierz na lewej stronie. Zasuwaj wszystkie zamki i zapinaj guziki, aby materiały się nie pozaciągały. Odzież z rzepami wkładaj do specjalnych siatkowych woreczków
• Nie przesadzaj z wirowaniem – odzieży sportowej wystarczy około 800 obrotów. Po wyjęciu z pralki będzie ona bardziej wilgotna, ale nie pomnie się nadmiernie i nie straci swoich właściwości,
• odzieży termoaktywnej nie należy prasować, dlatego nie susz jej w suszarce bębnowej. Po wyjęciu z pralki, ubrania roztrzep i rozwieś.
Właściwa konserwacja elementów garderoby sportowej pozwoli Ci na długotrwałe jej stosowanie, nawet przy niezwykle aktywnym sposobie życia.
A jakie środki piorące???
Sposób prania ubrań sportowych zakłada także dobór odpowiednich środków piorących. Dobry proszek do prania to podstawa w pielęgnacji odzieży. Warto sięgać po preparaty pochodzące od godnego zaufania producenta.
ZBĘDNA DAWKA CHEMII NISZCZY WŁÓKNA ELASTANU. UBRANIA TRACĄ ELASTYCZNOŚĆ, MATERIAŁ STAJE SIĘ ROZWLEKŁY I NIE DOPASOWUJE SIĘ DO CIAŁA.
• Niewskazane w praniu ubrań sportowych są środki czystości takie jak proszki z płynami zmiękczającymi
• Zrezygnuj z silnych detergentów.
• Stosuj specjalne środki do prania ubrań sportowej które są im dedykowane i powstały z myślą o takiej właśnie odzieży takie środki nie zawierają agresywnej chemii mogącej niszczyć delikatne włókna. Wśród środków do prania ubrań sportowych możesz znaleźć również kule piorące. Takie kule to ekologiczna alternatywa dla proszku. Są mniej kosztowne i bardzo wydajne.
• Doskonałe będą również płyny do prania tkanin delikatnych czy przeznaczone do ubranek niemowlęcych.
• Nie używaj kapsułek do prania.
• Zrezygnuj z płynów zmiękczających, ponieważ zawierają one lanolinę. Składnik ten może pozbawić ubrania sportowe ich właściwości (np. antybakteryjnych, termoizolacyjnych czy chłonących pot do środka, aby nie pozostawiać śladów plam z potu). Pamiętaj, że producenci wykorzystują materiały delikatne, dlatego legginsy sportowe nie wymagają dodatkowe zmiękczania płynem do płukania.
RÓWNIE WAŻNE DLA GARDEROBY SPORTOWEJ NIE NALEŻY SUSZYĆ W SUSZARCE BĘBNOWEJ.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z odzieży sportowej?
Podczas treningów intensywnie się pocisz. Wilgotne ubrania sportowe stanowią doskonałą pożywkę dla rozwoju bakterii, dlatego na koszulce czy legginsach może pojawić się nieprzyjemny zapach. Staraj się prać ubrania tuż po powrocie z treningu (nigdy nie trzymaj ich dłużej w zasuniętej torbie na siłownię). Przed praniem możesz namoczyć je w wodzie z octem, który doskonale niweluje niemiłe zapachy. Nie przesadzaj jednak z temperaturą – wyższe (np. 60 stopni C) sprawdzą się dla naturalnej bawełny, materiały syntetyczne mogą zniszczyć się w zbyt gorącej wodzie.